16 квітня 2022 року
Тема: Контрольна робота з теми "Сучасна література"
Початковий рівень та середній рівень.
Кожна правильна відповідь — 1 бал.
1. Творчість Д.В.Джонс є культурним надбанням
а) Данії; б) Німеччини;
в) Швеції; г) Англії.
2. Повість «Мандрівний замок Хаула» Д. В. Джонс належить до:
А наукової фантастики;
Б жанру фентезі;
В пригодницької літератури.
3. Назвіть ряд, у якому перелічені герої повісті Д. В. Джонс «Мандрівний
замок Хаула»
А Софі, Кальцифер, Майкл;
Б Плейтен, Омейні, Тревіліан;
В Меґі, Феноліо, Елінор.
4. Головна героїня роману «Мандрівний замок Хаула» вирушила в подорож, бо
а) хотіла зняти своє закляття;
б) хотіла познайомитися з Хаулом;
в) їй набридло працювати у крамниці;
г) її вигнала з дому мачуха.
5. Хаул віддав своє серце демону Кальциферу, тому що
а) Кальцифер пообіцяв йому безсмертя;
б) він міг після цього чаклувати;
в) був добрий і пожалів Кальцифера;
г) Кальцифер подарував йому замок.
6. Назвіть ряд, у якому перелічені герої роману К. Функе «Чорнильне
серце»:
А Софі, Кальцифер, Майкл;
Б Плейтен, Омейні, Тревіліан;
В Меґі, Феноліо, Елінор.
7. Тема твору К. Функе «Чорнильне серце»:
А відповідальність людини за свої вчинки;
Б значення книги, читання, слова в житті людини, духовне
випробування людини;
В уславлення добра, високих моральних якостей людини.
8. Дивовижні події з головною героїнею роману «Мандрівний замок Хаула» почалися з моменту
а) прибуття мандрівного замку у місто Маркет-Чіппінг;
б) зустрічі Софі з чарівником Хаулом;
в) приходу відьми у крамницю капелюшків;
г) смерті батька Софі.
9. «Високий зеленоокий юнак у напрочуд розкішному блакитному зі срібним шиттям костюмі» - це
а) Кальцифер;
в) Саліман;
б) Майкл;
г) Хаул.
10. Письменницькою «візиткою» Д.В. Джонс є
а) зображення далекого майбутнього;
б) паралельні світи, пов’язані магічними порталами;
в) звернення до міфологічних сюжетів;
г) зображення потойбічного світу.
Високий рівень
Повна, змістовна відповідь — 2 бали.
11. Виконайте одне завдання на власний вибір.
А Напишіть короткий зміст продовження однієї з історій
( «Чорнильне серце», «Мандрівний замок Хаула»),
враховуючи характери персонажів, жанрові особливості
творів.
Б Напишіть твір-мініатюру «Мій улюблений твір сучасної
світової літератури».
В Дайте розгорнуту відповідь на питання: «Чи згодні ви
з тим, що Софі була невдахою від походження? Чому? Які
риси цієї героїні вас найбільше приваблюють?».
Г Дайте розгорнуту відповідь на питання: «Як ви ставитесь
до Вогнерукого? Чи можна виправдати його зрадництво?
Чому?».
.
9 травня 2022 року
Тема уроку: Корнелія Функе "Чорнильне серце". Тема "оживлення" книги у творі
Крок перший. Познайомся із розміщеним нижче матеріалом.
Випиши 7 речень.
Корнелія Функе (нім. Cornelia Funke) — німецька письменниця та ілюстратор, автор понад чотирьох десятків творів для дітей. Працює переважно в жанрі фентезі та пригодницького роману. Найбільш відома у світі як автор «Чорнильної трилогії». Твори Функе перекладені багатьма мовами світу, зокрема українською.
Народилася 10 грудня 1958 року в місті Дорстен, земля Північний Рейн — Вестфалія. Батьки — Карл-Хайнц і Хелм Функе. У дитинстві мріяла бути астронавтом або пілотом, але згодом вирішила стати педагогом. Закінчивши гімназію Св. Урсули в Дорстені, переїхала до Гамбурга, де студіювала педагогіку в Гамбурзькому університеті. Після закінчення навчання три роки працювала соціальним працівником із дітьми-інвалідами. Саме тоді Функе усвідомила важливість історій, які допомагають дітям відволікатися від проблемної дійсності. Паралельно Корнелія Функе вивчала дитячу ілюстрацію в Гамбурзькому інституті дизайну.
Функе одружилася із Рольфом Функе 1981 року. У них народилося двоє дітей — Анна (н. 1989) та Бен (1994). 2005 року сім'я переїхала до Лос-Анджелеса. У березні 2006 року чоловік Функе помер від раку.
Свою кар'єру Функе почала як ілюстратор та дизайнер дитячих книжок. Розчарування від читання деяких текстів породило в ній бажання спробувати писати самій. Серед своїх улюблених книжок Функе називає «Володаря перснів» Дж. Р. Р. Толкієна, «Хроніки Нарнії» К. С. Льюїса, «Пітера Пена» Дж. Баррі.
Функе — одна з авторів сценаріїв до німецького дитячого телесеріалу «Сім каменів» (виходить з 1988 року).
Міжнародна слава до Корнелії Функе прийшла 2002 року, коли в США вийшов друком переклад її роману «Володар над злодіями» (2000 р.). Упродовж п'яти місяців він очолював списки дитячих бестселерів в США та Великій Британії. 2006 року вийшла на екрани його німецька екранізація. Ця книжка отримала одразу дві престижні американські премії в галузі дитячої літератури, а британський журнал Guardian розмістив її на першу сходинку свого хіт-параду дитячої літератури. Того ж року журнал Time назвав Функе «найвпливовішою німкенею світу».
2003 року вийшов друком чи не найвідоміший на сьогодні роман Функе — підліткове фентезі «Чорнильне серце», а в 2006 та 2008 рр — його продовження «Чорнильна кров» та «Чорнильна смерть». Перший роман «Чорнильної трилогії» екранізований 2008 року (Німеччина, Велика Британія, США), бюджет фільму — $60 млн.
Крок другий. Перегляньте відеоуроки.
Крок третій. Прослухайте короткий зміст твору "Чорнильне серце"
Крок четвертий. Виконайте завдання на картках. Одна картка - 4 бали. Уього, якщо вірно - 12 балів
(Це 4 урок)
АНАЛІЗ «Чорнильне серце»
Автор – Корнелія Функе
Рік написання – 2003
Жанр – роман
В повісті «Чорнильне серце» К. Функе утверджується значення культури, книжки, без яких неможливий розвиток особистості та світу загалом.
Провідна тема роману «Чорнильне серце» – жага до читання. У книзі утверджується магія слова й привабливість читання. Окрім традиційного казкового сюжету про боротьбу добра і зла, у творі порушується багато актуальних моральних проблем: дружба і любов, стосунки батьків і дітей, прощення і відповідальність за свої дії. Незважаючи на те, що події роману відбуваються в наш час, у творі жодного разу не згадується про комп’ютер і про телевізор. Усе відбувається довкола шарудіння книжкових сторінок. Сюжет «Чорнильне серце» У романі «Чорнильне серце» розповідається про палітурника й книголюба Мольтімера Фольчарта (для родичів просто Мо) та його дочку, дванадцятирічну Меггі. Через виняткові здібності батька з ними трапилися надзвичайні пригоди. Давно, коли Меггі була ще маленькою, Мо читав своїй дружині Терезі одну цікаву книжку так виразно, що її персонажі раптом ожили в реальному світі. А сама Тереза разом із двома її кішками дивним способом потрапила в середньовічний книжковий світ. Через 10 років після тих подій біля будинку Мо та Меггі з’явився незнайомець, якого батько називав «Вогнеруким». Той незнайомець попередив про небезпеку: інший книжковий персонаж, оживлений за допомогою читання — Капрікорн і його банда намагаються заволодіти останнім примірником книжки, щоб оживити страшну істоту — Тінь і назавжди залишитися на Землі. Незважаючи на всі спроби Мо та його родини втекти й сховати книжку, ворогам удається їх схопити. Однак виявляється, що Меггі успадкувала магічний дар батька. За допомогою мистецтва слова, яке здатне творити дива, їй удалося перегорнути сторінку, завдяки чому Капрікорна та його поплічників було «зачитано» назад у книжку, а матір повернено додому. Герої роману переживають багато пригод. Події розвиваються стрімко й непередбачувано, але любов до книжок і творча уява допомагають Меггі, Мо й Елінор подолати всі небезпеки. Поєднання реального й уявного світів у романі «Чорнильне серце» Роман «Чорнильне серце» демонструє читачам два світи: реальний світ любителів книжок з їхніми багатими бібліотеками та рідкісними виданнями (одна з яких дала назву твору) та уявний, вигаданий світ книжок, населений фантастичними істотами, ельфами, феями, але також і тиранами, темними силами, котрі намагаються заполонити Землю страхом. У такий фантастичний спосіб К. Функе стверджує думку про те, що книжки та їх персонажі є різними… Є добрі книжки, сповнені світла й добра, але є й такі, де діють «лихі сили». І така література теж нерідко трапляється в нашому реальному житті. А раптом Землю захоплять книжкові монстри, злодії та негідники, яких Мо «вичитав» із «Чорнильного серця»? Із властивою їм хитрістю вони взялися до справи: знищити всі примірники книжки, з якої вони потрапили в реальний світ. І це їм майже вдалося, лише один примірник книжки залишився в Мо та Меггі. Навколо нього й розгорнулася справжня битва, котра перетворилася на велику боротьбу між вигаданим і реальним, поміж добром і злом.
“ЧОРНИЛЬНЕ СЕРЦЕ” ГОЛОВНІ ГЕРОЇ
Головні герої роману Корнелії Функе відомі багатьом, адже цю книгу вже екранізували. “Чорнильне серце” головні герої та їх характеристика Меггі: 12-річна дівчинка, дочка Мортімера Фолхарата і Терези, розумна і хоробра. Вона виросла серед книг, які їй з самого раннього дитинства купували і читали батьки, і тому дуже начитана, навіть дивує своїми пізнаннями Елінор, велику любительку книг, тітку Рези. Меггі володіє неабияким даром читця, який передався їй від батька. Меггі з батьками живе тепер у Елінор. Після того, що сталося з Меггі в селі Капрікорн, у неї з’явилося одне бажання: навчитися писати, як Феноліо, автор «Чорнильне серце», щоб не тільки вичитувати персонажів з книг, а й вміти відправляти їх назад. Мо (Мортімер) – майстерний палітурник книг, книжковий лікар. Володіє неабияким даром читця, в процесі читання відбуваються чудеса – його голос здатний оживляти героїв книг. У нього є дружина Тереза і дочка Меггі, якій передався дар. За словами Меггі, він вміє «голосом малювати в повітрі картини». Мо вичитав Капрікорн, Басту і Сажерука з книги, яка розповідала про них. Йому довелося пережити, що його дружина Реза зникла в цій же книзі. З тих пір він уникає читати вголос. Після того як Мо потрапив в Чорнильний світ він став розбійником і героєм перепелів. Тереза: Дружина Мортімера, мати Меггі і племінниця Елінор. Вона зникла в книзі, коли Мортімер вперше вичитав Капрікорна, Басту і Сажерука. Финальная распродажа Samsung Galaxy S8 Капрікорн (Козеріг): Ще один персонаж, який також був зачитаний з книги Мортімера. Козеріг – дуже високий, виснажений чоловік, блідий, як пергамент, з короткими щетинистими волоссям і дуже блідими яскравими очима. Він є головним антагоністом в першій книзі. Він піклується лише про себе. Капрікорну припав до душі наш світ, і він вирішив знищити всі екземпляри книги зі своєю історією, крім одного, який ретельно охороняється, щоб ніхто не зміг послати його назад, але щоб сам він міг змусити Мо, або кого-небудь іншого з таким же даром, вичитати йому його давнього друга – страшну Тінь, здатного лише вбивати Елінор: бібліофілка, самітнця, яка пишається своєю колекцією книг. Спочатку вона дещо грубо відноситься до Меггі, побоюючись, що Меггі погубить її книги, але незабаром розуміє, що Меггі любить книги так само, як і вона. Елінор дає також притулок в своєму саду і всяким магічним істотам, які вийшли з книги – феям, кобольд, скляним человічкам … Баста – права рука Козерога і відданий йому, як вірна собака. Він любить свій ніж і дуже забобонний. Його теж вичитав Мо. Феноліо: автор книги «Чорнильне серце». Він старий і повністю зачарований створеними персонажами. Мортола (Сорока): є кращою слугою і таємноюю матір’ю Козерога. Вона вичитана з Чорнильного серця Тінь: У книзі з’являється тільки тоді, коли Козеріг викликає її. Тінь зроблена з попелу всіх істот, спалених Козерогом. Вогнерукий – його називають також Вогняним Танцюристом. Не по своїй волі він прожив десять років у нашому світі, куди вичитав його Мо. На обличчі у нього три довгих шрами, залишених ножем Басти. Сажерук ходить всюди зі своєю ручною куницею по імені Гвін. В кінці «Чорнильне серце» Вогнерукий краде у Мо книгу, з якої він родом і в яку відчайдушно намагається повернутися. Заради цього він навіть зв’язується зі своїм старим ворогом – Капрікорном і зраджує Мо і Меггі. Крім того, він довгі роки приховувала від Мо, де знаходиться його зникла дружина, і ні слова не сказав Терезі про Меггі і Мо – в помсту за те, чого позбавив його голос Мо. У чорнильному світі у нього є дружина, красуня колишня комедіантка, яка залишила кочове життя – Роксана і дочка Бріанна.
02 травня 2022 року (1,4 уроки - дві оцінки)
Тема: Діана Вінн Джонс (1934-2011). «Мандрівний замок Хаула
Любі мої учні! Сьогодні ми починаємо вивчати чудовий твір. Сподіваюсь, він вам сподобається.
Щоб опанувати матеріал уроку, вам достатньо зробити п'ять кроків.
Щасливої мандрівки!!!
1 крок Познайомтесь із біографією Діани Вінн Джонс і випишіть 6-7 цікавих фактів.
|
2 крок. Якщо ви влітку прочитали твір "Мандрівний замок Хаула", то перегляньте трейлер за твором
3 крок А якщо не читали, послухайте.
3 крок. Виконайте 3 завдання на першій картці. Для цього ознайомтесь зі змістом другої та третьої картки.
18 квітня 2022 року (1 урок)
1-6 запитання оцінюються в 0.5 б, 7-9 в 1 б, 10-12 кожне запитання 3 бали.
1. 1. Які письменники увійшли до розділу «Світова новела» ?
А) В. Скотт, В. Биков, Д. Олдрідж.
Б) Р. Кіплінг, О. Пушкін, Шолом-Алейхем.
В) О. Генрі, Г. Уеллс, Р. Акутаґава.
2. Справжнє ім’я О. Генрі:
А) Вільям Уеллс;
Б) Вільям Сідні Портер;
В) О. Генрі
3. Які новели написав О. Генрі?
А) «Дари волхвів», «Останній листок»;
Б) «Дари волхвів», «Павутинка»;
В) «Останній листок», «Чарівна крамниця»;
4. Обрати дива з твору «Чарівна крамниця»:
А) годинник, що крутиться, торт з мильними бульбашками;
Б) кришталеві кульки, тигр із пап’є-маше;
В) цукерки, чарівне сито;
5. Які твори належать перу Г. Уеллса?
А) «Машина часу», «Павутинка», «Останній листок»;
Б) «Машина часу», «Війна світів», «Чарівна крамниця»;
В) «Пригоди Шерлока», «Війна світів», «Павутинка»;
6. Як звали головного героя новели «Павутинка»?
А) Кандата;
Б) Берман;
В) Джип;
7. Установити відповідність між автором і роком його народження:
І О. Генрі А) 1892
ІІ Г. Уеллс Б) 1862
ІІІ Р. Акутаґава В) 1866
8. Установіть відповідність між автором і назвою :
І О. Генрі А) «Павутинка»
ІІ Г. Уеллс Б) «Чарівна крамниця»
ІІІ Р. Акутаґава В) «Останній листок»
9) Обрати героїв і твори, в яких ви з ними познайомилися:
І Джип А) «Павутинка»
ІІ Кандата Б) «Дари волхвів»
ІІІ Делла В) «Чарівна крамниця»
10. Що таке новела?
11. Чи намалював, на вашу думку, Берман свій бажаний шедевр? (3-4 речення)
Чи є справедливість у новелі «Дари волхвів»? (3-4 речення)
12. Яка новела та герой вам найбільше сподобалися? Чому? (4-5 речень)
ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ
11 квітня 2022 року(1 урок)
Тема уроку: "Видатний англійський фантаст Г.Дж.Уеллс. Точка зору дорослого і дитини в новелі "Чарівна крамниця"
1. Перегляньте відеоролик для того, щоб познайомитися з біографією письменника.
2. Прочитайте оповідання "Чарівна крамниця" в підручнику на стор. 223-231
3. Виконайте тестові завдання (6 балів)
1. Чарівна крамниця знаходилась:
а) на Ріджен-стріт,
б) на Оксфорд-стріт,
в) у Голборні,
2. Якби Джип мав «Чарівну пляшку», він показав би її:
а) мамі,
б) Джіссі.
3 Продавець дістав у себе з голови:
а) чудодійний ковпак,
б) скляну кульку,
в) колоду карт.
4. Напис на вивісці:
а) крамниця,
б) чарівна крамниця,
в) справжня чарівна крамниця.
5. Ім'я розбещеного хлопчика:
а) Джип,
б) Едвард,
в) Герберт.
6. Під капелюхом оповідача заворушився:
а) скуйовджений голуб,
б) невелике кошеня,
в) білий кролик.
7. Продавець відірвав від рукава:
а) кусючу гадину,
б) червоне чортеня,
в) чарівну курку.
8. До дня народження Джипа лишалося:
а) 2 дні,
б) 100 днів,
в) 7 днів.
9. Джип запропонував батькові погратися:
а) у квача,
б) у піжмурки,
в) з олов'яними солдатиками.
10. Продавець накрив хлопчика великим:
а) барабаном,
б) згортком,
в) капелюхом.
11. Джип отримав:
а) два пакунки,
б) п'ять пакунків,
в) чотири пакунки.
12. Незвичайна пригода трапилась:
а) 5 років тому,
б) півроку тому,
в) місяць тому.
3. Вирішити ребуси. (6 балів)
11 квітня 2022 року(4 урок)
Тема уроку: Майстер японської новели Р. Акутагава. Втілення ідеї про моральну справедливість у новелі «Павутинка».
Народжений під знаком Дракона
Життя Акутагави Рюноске небагате зовнішніми подіями – та й прожив він усього тридцять п’ять років, дванадцять із яких присвятив цілковито лише творчості. Майбутній письменник народився в Токіо 1 березня 1892 року – в день Дракона і місяць Дракона. Оскільки дракон у світогляді японців – істота ідеальна і священна, то батьки дали хлопчику відповідне ім’я – Рюноске (“рю” – ієрогліф дракона). Хлопчик з’явився на світ, коли його батькам було вже за тридцять – а це в Японії того часу вважалося поганою прикметою. Тому, дотримуючись давньої традиції, батьки зробили вигляд, ніби дитину їм підкинули, і віддали її на всиновлення дядьку. Так Рюноске прийняв дядькове прізвище – Акутагава, а рідне – Нііхара – загубилося в часі.
Родина мала серед пращурів письменників і вчених, ревно берегла давні японські традиції. Хлопчик зростав у середовищі, де перше місце посідала культура, тут захоплювалися середньовічною поезією й старовинним живописом. Можливо, це й привело його на творчий шлях. Закінчивши школу з відзнакою, Акутагава вступив до коледжу вивчати англійську літературу, а потім і до університету – на філологічний факультет. Занняття в університеті видавалися Акутагаві нудними, і він перестав їх відвідувати. Натомість разом із університетськими друзями взявся видавати власний журнал «Сінсітьо». Тут пізніше й вийшли друком його перші оповідання.
На сторінках журналу молоді літератори відстоювали погляди свого творчого об’єднання «Школа нової майстерності». Оголосивши себе «антинатуралістами», вони виступали з критикою натуралістичної школи, що тоді займала провідне місце в японській літературі. Акутагава надзвичайно цікавився основними напрямками західної літератури. Він вважав західноєвропейську літературу останнього десятиріччя ХІХ століття взірцевою і навіть колись зазначив, що “людське життя не вартує й одного рядка Бодлера”. Акутагава відстоював цінність літератури як мистецтва, тому вважав, що художній твір має відзначатися вигадкою, навмисною фабульністю, розмаїттям і яскравістю матеріалу, неординарністю образу та виразністю мови. Саме цими рисами й вирізняються його перші оповідання «Ворота Расьомон» (1915) та «Ніс» (1916), що змусили говорити літературні кола Японії про появу нового талановитого автора. Писати так, як Акутагава, японські літератори ще не вміли, і тому вже перші оповідання принесли автору визнання не лише на батьківщині, але й у світі.
Акутагаву приваблював світ давнини, і саме до неї він найчастіше звертався у своїй творчості. В давніх часах він шукав аналоги вчинків, думок, психології сучасних йому людей. Навіть за першими оповіданнями можна визачити риси, характерні для творчості Акутагави в цілому, – це відсторонено-іронічна позиція оповідача, іноді пом’якшена гумором, обігрування відомих сюжетів зарубіжної й давньої японської літератури…
1916 року Акутагава Рюноске закінчив університет і отримав посаду викладача англійської мови в коледжі. Правда, викладацька діяльність йому не подобалась: «Варто мені побачити обличчя учнів, як відразу ж охоплює нудьга – і тут уже нічого не вдієш. Зате я моментально оживаю, коли переді мною папір, книги, перо й добрий тютюн». Час викладацтва був найбільш плідним у його творчості – всього за дев’ять місяців письменник створив близько двадцяти новел, есеїв та статей. І вже у двадцять чотири роки письменник добре знав, що таке слава. Його життя було цілком благополучним: міцна родина, літературне визнання, творчий успіх. Здавалося, що й надалі все складатиметься чудово, що попереду в письменника щасливі роки творчої праці, але…
У творчості Акутагави поступово почали проступати похмурі фарби, все частіше він торкався проблеми натхнення у творчості. Можливо, на це вплинула робота, на яку письменник згодився із примусу долі. Річ у тому, що довгий час Акутагава намагався отримати місце викладача в університеті, але справа просувалася повільно, і тоді письменник прийняв пропозицію працювати в газеті. Після тридцяти років йому стало все важче братися за перо, і це дуже непокоїло письменника. Тривоги додовало ще й те, що Акутагава боявся з’їхати з глузду, як його мати. Вона померла від тяжкої душевної хвороби в тридцять три роки, коли письменнику було лише дев’ять місяців. І чим ближче письменник підходив до того віку, в якому померла мати, тим більше страшився, що з ним може трапитися те саме. До того ж він відчував відсутність натхнення, і письменнику все більше здавалося, що талант вичерпався і він не здатен більше писати, що насувається творча криза і повна пустка. Акутагава взявся аналізувати власну творчість і вирішив дати їй безпристрасну оцінку. Своє письменництво він порівнював із непотрібним вмінням одного юнака здирати шкуру з дракона, про що мовиться в притчі давнього китайського філософа та вченого Чжуан-цзи. Як не парадоксально, саме в цей час творчих мук з’являються найсильніші твори Акутагави – це оповідання “В хащах”, автобіографічна новела “Зубчасті колеса”, повість-сповідь “Життя ідіота”.
Душевна напруга досягла кульмінації, коли письменника, який майже не вставав з-за робочого столу, почало мучити безсоння. Побороти його вдавалося, лише застосовуючи щоразу більші дози снодійного. Письменник уже не міг обходитись без вероналу, а сомнамбулічний стан, спричинений вживанням ліків, не полишав його навіть удень. Проте кожну мить, коли розум Акутагави прояснювався, він присвячував творчості. Навіть у день, коли письменник вирішив піти з життя, 24 липня 1927 року, у вікні кабінету допізна горіло світло – він працював над рукописом. Це був передсмертний “Лист другу”, в якому Акутагава вирішив докладно описати психологію самогубця: “…Ще ніхто не описав достовірно психологію самогубця. Мабуть, це пояснюється недостатнім самолюбством самогубця або недостатнім психологічним інтересом до нього самого. В цьому своєму останньому листі я хочу повідомити, що є психологія самогубця…” А вранці Акутагаву Рюноске знайшли мертвим. Друзів та близьких його вчинок шокував, проте не здивував: останні кілька років життя він так багато говорив і писав про самогубство, що всі просто звикли до цього. Після довгих і болісних роздумів про спосіб і місце смерті письменник вирішив прийняти смертельну дозу снодійного…
Хтозна, як склалося б життя Акутагави Рюноске, якби не передчасна смерть. Можливо, з-під його пера на світ з’явилися б нові твори, не менш майстерні, ніж попередні. А може, письменник дійсно відчував, що натхнення до нього більше не прийде. Адже смерть його страшила менше, ніж творчість без натхнення.
12 березня 2022 року
6х0,5 б=3 б
1.Кого вважають засновником жанру детективу в світовій літературі?
а) Агату Крісті; б) Джеймса Чейза;
в) Едгара Аллана По; г) Артура Конан Дойла.
2. Що є зайвим у характеристиці жанру детектива?
а) наявність таємниці, пов’язаної зі злочином;
б) наявність детектива з унікальними розумовими здібностями;
в) наявність випадкового збігу обставин, завдяки яким розкривається злочин;
г) наявність друга сищика, від імені якого ведеться розповідь.
3 Що було захопленням Вільяма Леграна?
а )читання книг; б) розгадування криптограм;
в) колекціонування комах; г) гра на скрипці.
4. Від чийого імені ведеться розповідь в оповіданні «Пістрява стрічка»?
а) від імені автора;
б) від імені Джупітера;
в) від імені Вотсона; г) від імені безіменного оповідача.
5. Хто з персонажів належить до другорядних героїв?
а) Ройлотт; б) Джупітер; в) Вільям Легран г) Вотсон.
6. Розповідь Хелін Стоунер в оповіданні «Пістрява стрічка» є композиційним елементом:
а) розв’язкою; б) зав’язкою; в) кульмінацією; г) експозицією.
4Х1= 4 бала
7. Встановіть відповідність між характеристикою та персонажем
|
|
2. Злочинний розум |
|
|
|
|
|
|
|
8. Встановіть відповідність між висловлюванням та його автором
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9.Встановіть відповідність між подіями твору та елементами композиції:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10. .Встановіть відповідність між характеристикою та персонажем
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2Х2,5 = 5 б
11. Визначте п’ять провідних рис характеру Вільяма Леграна, що
допомагають йому знайти скарб. Доведіть, що цей персонаж є головним героєм саме детективного твору.
12. Що для детектива Шерлока Холмса є більш важливим, розкрити вже здійснений злочин чи попередити той, що тільки планується? (Дати розгорнуту відповідь)
28 лютого 2022 року
Тема: А.К.Дойл "Пістрява стрічка"
1. Познайомся з біографією автора. Переглянь відео.
2. Випишіть 5-7 цікавих фактів про життя автора.
3. Прочитати оповідання А.К.Дойла "Пістрява стрічка".
4. Встановіть послідовність подій у творі.
07 лютого 2021 року
Тема: Контрольна робота №4. Твір.
Теми творів(одну на вибір)
1. Мої враження від твору О.Гріна "Пурпурові вітрила"
2. Віра в силу кохання у повісті-казці Олександра Гріна «Пурпурові вітрила»
3. Мої пурпурові вітрила (за повістю О.Гріна
"Пурпурові вітрила")
13 грудня 2021 року
Контрольна робота №3 «Духовне випробування людини»
І варіант
1. Під час Другої світової війни Джеймс Олдрідж був:
А) військовим льотчиком; Б) військовим кореспондентом;
В) студентом Оксфордського університету; Г) оператором.
2. За фахом Бен був:
А) аквалангістом; Б) льотчиком; В) лікарем; Г) військовим.
3. Чому Бен узявся за підводну зйомку?
А) щоб заробити на життя; Б) щоб змінити професію;
В) йому подобалося плавати під водою; Г) щоб придбати новий дім.
4.Укажіть, що Бен відчуває до сина під час польоту.
А) повагу; Б) любов; В) роздратування; Г) злість; Д) ніжність.
5. Після сутички з акулами найстрашнішим було те, що:
А) Бен втратив дорогу французьку камеру;
Б) Деві міг залишитись сам і його могли не знайти;
В) літак не зміг летіти; Г) Деві не зміг вибратися на берег.
6. Що Деві довелося робити самому?
А) вести літак; Б) готувати їжу;
В) знімати на камеру акул; Г) ремонтувати літак.
7. Укажіть, завдяки чому Деві вдалося повести літак за правильним маршрутом.
А) карті; Б) досвіду; В) компасу; Г) інтуїції; Д) підказці батька.
8. Чим закінчується зустріч двох воїнів (за твором Р.Кіплінга «Балада про Схід і Захід»?
А) битвою; Б) примиренням; В) втечею одного з воїнів; Г) загибеллю героїв.
9. Продовжіть твердження: «У вірші «Якщо…» Р. Кіплінг закликає сина …».
А) боротися за справедливість; Б) вірити в добро;
В) мріяти про щасливе майбутнє; Г) за будь-яких обставин залишатися моральною людиною.
10. У творі Дж.Р.Кіплінга Полковничий син зазнав поразки, тому що
А) Камаль підстрелив його коня Б) потрапив у засідку в проваллі
В) його кінь спіткнувся і впав у гірський потік Г) витратив усі набої
11. Випишіть ті словосполучення, що характеризують ставлення Бена до сина після сутички з акулою:
Хлопчик його дратував; забував про присутність сина; обережно і терпляче пояснює; «теплішав душею»; чужі один одному; говорив із сином різко; знаходить слова, які не ображають Деві; «намацував шлях до серця хлопчика».
12. Установити відповідність між письменниками та назвами їхніх творів:
А Ф. Шиллер 1 «Останній дюйм»
Б Р.Л.Стівенсон 2 «Балада про Схід і Захід»
В Дж.Р.Кіплінг 3 «Рукавичка»
Г Дж.Олдрідж 4 «Світязь»
5 «Вересовий трунок»
13. Відтворіть ланцюжок подій, проставивши правильну нумерацію.
А.Страх Деві
Б. Зйомки під водою
В. Самостійний політ Деві
Г. Акуляча бухта
Д. Допомога пораненому батькові
Е. Сутичка Бена з акулою
Є.Зустріч у лікарні
14. Дайте розгорнуту відповідь на питання «Які риси характеру потрібно виховувати у собі, щоб стати справжньою Людиною?» (за прочитаними творами).
Контрольна робота №3 «Духовне випробування людини»
ІІ варіант
1. «Останній дюйм» Джеймса Олдріджа за жанром - це:
А) оповідання; Б) повість; В) роман; Г) поема.
2. Чому бухту назвали Акулячою?
А) була схожа за формою на акулу; Б) в ній було багато акул;
В) в ній жила одна велика акула; Г) тут люди вирощували акул.
3. Визначте, якими були стосунки між сином і батьком на початку твору Дж. Олдріджа «Останній дюйм».
А) дружніми; Б) товариськими; В) напруженими; Г) довірливими;
Д) недружелюбними.
4. Що сталося з батьком Деві?
А) його покусали акули; Б) мало не втопився;
В) заблукав у морі; Г) отримав травму, вдарившись об підводну скелю.
5. Бен і Деві летіли на узбережжя моря :
А) Червоного; Б) Чорного; В) Мертвого; Г) Середземного.
6. Хто знав, що Бен із сином на узбережжі?
А) прикордонники; Б) рідні; В) ніхто; Г) батькові друзі.
7. Назвіть вид акули, яка поранила батька Деві .
А) полосата акула; Б) китова акула; В) акула-кішка;
Г) кашалот; Д) біла акула.
8. Що пропонує Камаль Полковничому сину на знак примирення?
А) рушницю; Б) власного сина; В) їжу; Г) дружбу.
9. До чого закликає Р.Кіплінг у «Баладі про Схід і Захід»?
А) до єднання і порозуміння; Б) до війни;
В) до боротьби за рідну землю; Г) до повстання проти тиранії іноземців.
10. У поетичних рядках «Як зможеш гідно річ вести з юрбою // І з Королем не втратиш простоти» застосовано прийом
А) гіперболи Б) метафори В) антитези Г) порівняння.
11. Продовжіть думку:
«Останній дюйм» у прямому значенні - …
«Останній дюйм» у переносному значені - …
12. Відтворіть ланцюжок подій.
1. За"язка а) успішне приземлення, початок нових родинних стосунків
2. Розвиток дії. б) батько та син рятують один одного
3. Кульмінація. в) Бен під водою.Деві чекає батька. Сутичка з акулами.
4. Розв"язка г) Політ до Акулячої бухти
13. Установити відповідність між персонажами та літературними творами:
А Камаль 1 «Айвенго»
Б Деві 2 «Балада про Схід і Захід»
В Делорж 3 «Рукавичка»
Г Айвенго 4 «Світязь»
5 «Останній дюйм»
14. Дайте розгорнуту відповідь на питання «Які риси характеру потрібно виховувати у собі, щоб стати справжньою Людиною?» (за прочитаними творами).
22 листопада 2021 року(7 урок)
15 листопада 2021 року
2. Познайомтесь із паспортом твору.
3. Словникова робота
4. Виконай тести за посиланням.https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7649352 15 листопада до 21-00. Час 20 хвилин.
08 жовтня 2021 року
Шпербер) народився 23 вересня 1898 р. на Буковині (тоді АвстроУгорщина, нині Україна) в єврейській родині. Його батько був управителем і обліковцем у румунського дідича Янку Флондора, мати — учителькою музики. Навчався в німецькій гімназії в Чернівцях. У 1914 р. разом із батьками переїхав до Відня. Там він склав іспити на атестат зрілості й був відправлений як однорічний доброволець на Східний фронт (Східна Галичина, південь України). Після завершення війни жив у Чернівцях, Парижі, Нью-Йорку. У 1940 р. після окупації Північної Буковини радянськими військами переїхав до Бухареста (Румунія). Завдяки заступництву румунських друзів поетові вдається уникнути депортації, під час війни він перебивається як приватний учитель іноземних мов.
А. Марґул-Шпербер багато років працював над антологією буковинської німецько-єврейської поезії «Die Buche» («Бук»), яка, на жаль, за його життя залишилася неопублікованою
(вона з’явилася лише у 2009 р.).
Тривалий час поет був невідомий широкому німецькомовному загалу. Тільки в останні роки видавництво «Rimbaud» почало освоювати його творчість, випускаючи у світ окремі томики вибраних поезій:
«Sinnloser Sang: Frühe Gedichte» («Безглуздий спів: Ранні поезії», 2002), «Jahreszeiten: Ausgewählte Gedichte» («Пори року: Вибрані вірші», 2002), «Ins Leere gesprochen:
Ausgewählte Gedichte 1914–1966» («Мовлено в порожнечу: Вибрані поезії 1914–1966», 2002). Помер А. Марґул-Шпербер 3 січня 1967 р. в
Бухаресті.
6. Виразне читання учнями вірша «Про назву концтабору Бухенвальд»
Завдання: Знайти й виписати в зошит по 5 цікавих фактів про К. І. Галчинського і Альфреда Марґула-Шпербера.
08 жовтня 2021 року
Тема уроку: В.Скотт "Айвенго".Характеристика персонажів роману.
Виконати завдання на картках.
25 жовтня 2021 року 1 урок
Тема уроку: Зіткнення добра, краси й справедливості із жорстокістю і підступністю
Завдання: Дати письмову відповідь на питання:
1. З якою метою було влаштовано турнір? Чому Айвенго бере в ньому участь?
2. Що зображено на щиті лицаря? Якви розшифруєте цей символ?
3. Як характеризує лицаря відмова від трофеїв?
25 жовтня 2021 року 4 урок
Тема уроку: Образи Бріана де Буагільбера, принца Джона, Фрон де Бефа, Моріса де Брасі
Завдання: Дати письмову відповідь на питання:
1. З якою метою принц Джон влаштував турнір?
2. Чому Бріан де Буагільбер зрадив короля Річарда?
3. Чим сподобалася Ровена Морісу де Брасі?
4. Як характеризує сутність Фрон де Бефа його щит з чорною бичачою головою та написом "Начувайся, ось я"?
11 жовтня Контрольна робота №1 з теми «Билини і балади»
І варіант
Початковий рівень ( 0,5 б.)
Знайдіть правильну відповідь
1. Які цикли билин ви знаєте?
а) Київський та Московський;
б) Новгородський та Житомирський;
в) Київський та Новгородський;
г) Львівський та Київський.
2. Кунігунда впустила на арену
а) хустинку; б) черевичок;
в) рукавичку; г) перстень.
3. Які випробування довелося подолати лицарю Делоржу з балади Шиллера «Рукавичка»?
а) битися з драконом;
б) стати до двобою з іншим лицарем;
в) вийти на арену до хижих звірів;
г) заспівати серенаду.
4. Чия відповідь засмутила короля Ліра?
а) Гонорелли;
б) Маріанни;
в) Регани;
г) Корделії.
5. Робін Гуд у народних баладах
а) грабіжник;
б) народний месник;
в) благородний розбійник;
г) мисливець.
6. Визначіть назву твору, з якого взято рядки.
а) Так врятувався народ безборонний, 1. «Вересовий трунок»
Так ми уникли неслави.
2. «ІлляМуромець і
Бачиш квітки? То дівчата і жони, Соловей Розбійник»
Змінені в білі купави. 3. «Світязь»
4. «Рукавичка».
б) Та раптом батько сину
Так голосно сказав:
«Я тут скажу всю правду —
Король щоб тільки знав.
в) «Король великий Франц сидів з пажами,
Оточений придворними, як псами,
А дами на балконі стали колом.
г) Як закричить він по-звіриному,
Як зашипить по-зміїному,
Так усі трави-мурави в’януть,
Усі квіти обсипаються,
А хто близько з людей,
Так всі мертві лежать.
Середній рівень (1 б.)
Дайте розгорнуту відповідь
1. Чим відрізняються народні казки від билин?
2. Визначте основну думку балади «Світязь». Які художні деталі її увиразнюють?
3.Чому старий бровар з балади Р.Л. Стівенсона відмовився розкрити секрет виготовлення трунку?
Достатній рівень ( 1,5 б.)
1. Дати визначення жанру «балада», виявити характерні ознаки балади як жанру.
2. Які чесноти народного героя втілено в образі Іллі Муромця?
Високий рівень (3 б.)
(10-12реч.)
1. Висловіть своє судження на тему "Хто з героїв балад мені найбільше сподорбався і чому?". Аргументуйте, наводячи приклади з прочитаних творів.
ІІ варіант
Початковий рівень ( 0,5 б.)
Знайдіть правильну відповідь
1. Княжна-світязянка попросила у Бога:
а) щоб усі жителі перетворилися на квіти;
б)щоб під ворогами розверзлася земля;
в) убити їх громом чи забрати під землю;
г)щоб князь повернувся і захистив їх.
2. Ілля Муромець не поїхав до Києва об’їзною дорогою, тому що:
а)побоявся далекої відстані;
б)захотів розчистити пряму дорогу від ворогів;
в)прагнув скоріше потрапити до князя на бенкет;
г)хотів зустрітися з дівчиною біля річки Смородини.
3. У баладі «Вересовий трунок» Р.Л. Стівенсона утверджується ідея:
а)захисту природи;
б)дотримання морально-етичних законів;
в)великої ролі мистецтва в житті людини;
г)волі, патріотизму, честі.
4. Робін Гуд у народних баладах:
а )грабіжник;
б)народний месник;
в)благородний розбійник;
г)мисливець.
5. Балада «Рукавичка»
а) належить Ф.Шиллеру;
б) змальовує два світи: світ вельмож і світ звірів;
в) знайомить нас із Кунігундою і Делоржем;
г ) закінчується весіллям головних героїв.
6. Поєднайте назву твору та країну
1. «Ілля Муромець та Соловей Розбійник» а) Польща
2. «Вересовий трунок» б) Франція
3. «Рукавичка» в)Англія
4. «Робін Гуд» г) Київська Русь
5.«Світязь» д) Німеччина
6.«Король Лір і його дочки» є)Шотландія
Середній рівень (1 б.)
1. Хто і чому дав героєві нове ім’я — Робін Гуд?
2. Яку ідею проголошує Ф.Шиллер у баладі ,Рукавичка»? Обґрунтуйте свою думку.
3. Охарактеризувати короля Ліра з однойменної англійської балади.
Достатній рівень ( 1,5 б.)
1. Дайте визначення жанру «билина», назвіть характерні ознаки билини як жанру.
2. Як Регані та Гонореллі вдалося переконати батька у своїй любові до нього?
Високий рівень (3 б.)
1. Висловіть своє судження на тему "Хто з героїв балад мені найбільше сподорбався і чому?". Аргументуйте, наводячи приклади з прочитаних творів.
28 квітня 2021 року
Початковий рівень та середній рівень.
Кожна правильна відповідь — 1 бал.
1. Творчість Д.В.Джонс є культурним надбанням
а) Данії; б) Німеччини;
в) Швеції; г) Англії.
2. Повість «Мандрівний замок Хаула» Д. В. Джонс належить до:
А наукової фантастики;
Б жанру фентезі;
В пригодницької літератури.
3. Н азвіть ряд, у якому перелічені герої повісті Д. В. Д жонс «Мандрівний
замок Хаула»
А Софі, Кальцифер, Майкл;
Б Плейтен, Омейні, Тревіліан;
В Меґі, Феноліо, Елінор.
4. Головна героїня роману «Мандрівний замок Хаула» вирушила в подорож, бо
а) хотіла зняти своє закляття;
б) хотіла познайомитися з Хаулом;
в) їй набридло працювати у крамниці;
г) її вигнала з дому мачуха.
5. Хаул віддав своє серце демону Кальциферу, тому що
а) Кальцифер пообіцяв йому безсмертя;
б) він міг після цього чаклувати;
в) був добрий і пожалів Кальцифера;
г) Кальцифер подарував йому замок.
6. Н азвіть ряд, у якому перелічені герої роману К. Функе «Чорнильне
серце»:
А Софі, ______Кальцифер, Майкл;
Б Плейтен, Омейні, Тревіліан;
В Меґі, Феноліо, Елінор.
7. Тема твору К. Функе «Чорнильне серце»:
А відповідальність людини за свої вчинки;
Б значення книги, читання, слова в житті людини, духовне
випробування людини;
В уславлення добра, високих моральних якостей людини.
8. Дивовижні події з головною героїнею роману «Мандрівний замок Хаула» почалися з моменту
а) прибуття мандрівного замку у місто Маркет-Чіппінг;
б) зустрічі Софі з чарівником Хаулом;
в) приходу відьми у крамницю капелюшків;
г) смерті батька Софі.
9. «Високий зеленоокий юнак у напрочуд розкішному блакитному зі срібним шиттям костюмі» - це
а) Кальцифер;
в) Саліман;
б) Майкл;
г) Хаул.
10. Письменницькою «візиткою» Д.В. Джонс є
а) зображення далекого майбутнього;
б) паралельні світи, пов’язані магічними порталами;
в) звернення до міфологічних сюжетів;
г) зображення потойбічного світу.
Високий рівень
Повна, змістовна відповідь — 2 бали.
11. Виконайте одне завдання на власний вибір.
А Напишіть короткий зміст продовження однієї з історій
( «Чорнильне серце», «Мандрівний замок Хаула»),
враховуючи характери персонажів, жанрові особливості
творів.
Б Напишіть твір-мініатюру «Мій улюблений твір сучасної
світової літератури».
В Дайте розгорнуту відповідь на питання: «Чи згодні ви
з тим, що Софі була невдахою від походження? Чому? Які
риси цієї героїні вас найбільше приваблюють?».
Г Дайте розгорнуту відповідь на питання: «Як ви ставитесь
до Вогнерукого? Чи можна виправдати його зрадництво?
Чому?».
.
26 квітня 2021 року
Тема: Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце». Поєднання уявного і реального світів.
Чорнильне серце | |
---|---|
Обкладинка книги українською мовою |
|
Жанр | фентезі |
Автор | Корнелія Функе |
Мова | німецька |
Написано | 2009 |
Видавництво | Scholastic Corporation[d] |
Опубліковано | Видавництво: Теза |
Переклад | Олекса Логвиненко |
Нагороди | ALA Notable Books for Children[d] |
Наступний твір | Чорнильна кровЧорнильна смерть |
Сайт | 100buch.in.ua/12/Теза/46/Чорнильне+серце.html |
Крок другий . Заповніть пусті квадратики на картках. це можуть бути риси характеру, друзі героїв або ще які асоціації. Кожна картка 2 бала.
Крок третій. Виконайте завдання на картках. 6 балів
21 квітня 2021 року
Тема: Корнелія Функе (нар. 1958). «Чорнильне серце». Образ Меґі – дівчинки, котра любить читати. Її пригоди й духовне випробування.
9. Монетний дощ.
10. Погоня.
11. Втеча.
12. В безпеці, зустріч з автором книги «Чорнильне серце».
Друге завдання: спробуйте заповнити анкету нашої героїні.
1. Ім’я
2. Прізвище
3. Вік
4. Місце проживання
5. Батьки
6. Рід занять
7. Риси характеру
Третє завдання: за допомогою хмарки слів охарактеризуйте
Меггі.
Пропоную матеріали до характеристики Меггі.
Меггі 12 років. Вона не має матері, але схожа на неї, така ж білява: "Меґі коси дісталися біляві – од матері, про яку вона знала лише з кількох вицвілих фотознімків".
Вона дуже любить свого батька: "Меґі дуже хотілося бути схожою на батька, адже на світі не було іншого обличчя, яке б вона так любила".
Також ця дівчинка любить читати книжки. Читає вона їх ночами. "Читати при свічках Меґі любила". Пристрасть до книжок вона успадкувала від батька на ім"я Мо. Читати навчилася рано: "Вона ще у свої п’ять років навчилася читати оті старомодні гостроверхі літери".
Мегі сама вміє робити книжки: "А на самому дні, під рештою книжок, лежали ті, що їх Меґі зробила сама. Цілими днями вона вирізала й клеїла, малювала все нові й нові картинки"...
Мегі уважна та спостережлива: "Їй було соромно підглядати за батьком, але винен був він сам. Навіщо було ховати від неї ту книжку?"
Має впертий характер: "О, та вона в тебе вперта! – сказала Елінор. – Це мені вже починає подобатись".
Хоробра дівчинка, готова захищати свого батька: "Меґі кинулася в той бік, послизнулась на мокрому від роси гравію, впала й розбила коліно. По нозі потекла тепла кров, але Меґі не звертала на це уваги. Вона бігла далі, припадаючи на ногу й схлипуючи, поки опинилася перед залізними ворітьми". "Піду шукати його, – вирішила Меґі. – Так, я його знайду!"
Мегі - відважна, смілива, рішуча, віддана. Вона наполеглива і вміє добиватися свого.
Ще на початку твору авторка розповідає про сховок Меґі — скриньку з книжками, яку вона неодмінно бере із собою в кожну подорож. Саме книжки навчили дівчинку мислити, відрізняти добро від зла, поважати кожну людину й бажати всім щастя. Лише така позитивна героїня здатна побороти темні сили, не допустити світове зло на Землю й визволити власних батьків.
Крок третій. Перегляньте фільм за твором Корнелії Функе Чорнильне серце".
20 січня 2021 року
18 січня 2021 року
Тема уроку: Ассоль і Грей
Виконайте завдання: за допомою слів на картках-хмарках напишіть характеристику Ассоль і Грея (по 0,5 сторінки на кожного). Чекаю.
Контрольна робота №5 з теми "Світова новела"
І-ІІ рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1б.)
1. Невеликий розповідний твір про якусь незвичайну подію з несподіваною розв’язкою – це:
а) оповідання;
б) притча;
в) новела.
2. Хто є автором новели «Чарівна крамниця»:
а) О. Генрі; б) Г. Уеллс; в) Р. Акутагава.
3. На кого був схожий художник Берман із новели «Останній листок»:
а) пророка Мойсея;
б) скульптора Мікеланджело;
в) пророка Іллю.
4. Який персонаж НЕ є героєм новели «Дари волхвів»:
а) Джонсі; б) Джім; в) Делла.
5. Шедевр художника Бермана:
а) Неаполітанська затока;
б) портрет Джонсі;
в) листок плюща.
6. Який із названих творів за жанром НЕ є новелою:
а) «Павутинка»;
б) «Золотий жук»;
в) «Чарівна крамниця».
ІІІ рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 2 б)
1. Установіть відповідність між твором та його темою (ідеєю):
1) «Павутинка» а) жертва найдорожчим заради щастя іншого
2) «Чарівна крамниця» б) несхожість дитячого та дорослого поглядів на світ
3) «Останній листок» в) ідея про моральну справедливість
4) «Дари волхвів» г) здатність на самопожертву заради життя 2. Установіть послідовність подій у новелі:
а) Сью розповідає Берману про «химеру» Джонсі;
б) листок плюща висить на своєму місці;
в) Сью та Джонсі селяться у Гринвіч-Віллідж;
г) поява містера Пневмонії.
3. Установіть відповідність між персонажем твору та його вчинком:
1) Джім а) продала своє волосся, щоб купити ланцюжок;
2) Берман б) намалював листок плюща;
3) Джонсі в) продав свого годинника, щоб купити гребінь;
4) Делла г) захворіла на пневмонію.
28 грудня 2020 року
Тема: Основний кофлікт твору О.Гріна "Пурпурові вітрила"
1. Перегляньте відеофільм.
2. Розгадайте кросворд і пришліть відповіді.
23 грудня 2020 року
Тема: Олександр Грін "Пурпурові вітрила"
Завдання: перегляньте відеоурок. Запишіть в зошит 5-6 цікавих фактів про письменника.
21 грудня 2020 року
Тема: Олександр Сергійович Пушкін . Дитинство і юність
1. Познайомся з основними відомостями про дитинство та юність О.Пушкіна
2. Опрацюй матеріал піддручника на стор.129-131 (до 18 жовтня 1825 року).
3. Випиши у зошит 6-7 речень про головне. Пришли у вайбері.
23 листопада 2020 року
Тема: Образи Бена і Деві
1. Пригадай прочитане.
Життя – це боротьба. Людина завжди має долати якісь труднощі, щоб дійти до поставленої мети. Як відомо, за всіх часів перемагають сильні духом, цілеспрямовані особистості, котрі не бояться жодних перешкод. Труднощі загартовують характери, зближують людей. Головне – не спасувати перед ними.
В оповіданні Дж. Олдріджа «Останній дюйм» є такі слова: «У житті не раз настають вирішальні хвилини і залишаються вирішальні дюйми». Важливо знайти сили їх здолати, зробити правильний вибір шляху.
Перед такою ж проблемою стоять і герої оповіданя.
- Чиїми очима ми бачимо підводне царство?
- Що ми можемо сказати про Бена як про льотчика, кінооператора, людину?
- Чи можемо ми зробити висновки, що перед нами неординарна людина?
- Чому ж сталося так, що він навчився за життя багато, але не навчився розуміти власного сина?
- Чого найбільше злякався Бен? Як це характеризує його?
- Чи змінилося його ставлення до хлопчика? Доведіть.
У діалозі та роздумах з'являються звертання: «хлопчику», «синку», «бідолахо», «малюк»; бажання не налякати Деві, вибачитись перед ним: «Не засмучуйся, якщо я на тебе нагримаю», «намагався говорити якомога м'якше», обіцяв наступного разу взяти кока-коли.
- Чи можемо ми сказати, що льотчик злякався за себе і вирішив підлеститися до хлопчика, щоб той не кинув його?
Ні, він більше думав про хлопця. «Десятирічному хлопчикові випало виконати справу, яка була надскладною. Якщо він хоче вижити») («Знову зомлів», — подумалося Бену. Він занурився на кілька хвилин у приємний легкий сон, але прагнув утримати останню нитку свідомості. Він учепився за неї: адже в ній одній був порятунок для сина.
- Чи вдається Бенові зблизитися з хлопцем настільки, щоб той його зрозумів? Що повинно було статися? Хлопець побачив сльози батька, почув щирі слова.
«Він намацав шлях до серця хлопчика».
Вибрати правильні відповіді, які характеризують героя, знайти в тексті портретну характеристику
Бен
1. Був люблячим батьком.
2. Залишився без роботи, поруч – байдужа дружина, десятирічний син, який народився надто пізно.
3. Робота в Канаді добре загартувала його.
4. Спочатку старався завоювати авторитет сина.
5. Намагався виростити з сина справжню людину.
6. Відчуває задоволення від польоту, радіє, що артистично точно може посадити машину.
7. Подовгу не бачив сина, бо був у польотах.
8. Займався вихованням сина.
9. Коли розмовляє з сином, різкий й небагатослівний.
10. Хоче відвезти хлопчика до матері.
3. Попрацюй над образом Деві.
Яким був Деві на початку оповідання?
- Як він почував себе у поїздці з батьком?
- Що хвилювало хлопчика?
- Яким був стан Деві, коли він побачив пораненого батька?
- Чому Бен вирішив, що єдина надія врятуватися – це «примусити Деві самостійно думати, впевнено робити те, що він повинен робити»?
Бен розумів, що від хлопчика в даній ситуації вимагалися дорослі вчинки. Батько знав, що синові буде важко, але іншого виходу не було.
- Які риси Деві виявилися в критичній ситуації?
Виявилося, що хлопчик був розумним, міг мобілізуватися, усе запам´ятовував, намагався перебороти страх.
Вибери правильні відповіді.
1. Завжди відчував підтримку батька.
2. Бідний хлопчина цурався і батька, і матері.
3. Був кмітливим.
4. Намагався привернути увагу батька.
5. Часто плакав.
6. Ріс жвавою дитиною.
7. Намагався постійно мовчати, бо боявся різкої відповіді батька.
8. Батько часто брав його з собою на роботу та вчив його керувати літаком.
Домашнє завдання:
Дати письмову відповідь на питання: Чи потрібно було батькові брати свого сина Деві у небезпечну подорож?
18 листопада 2020 року
Тема: Джеймс Олдрідж "Останній дюйм". проблема взаємин батьків і дітей
1. Перегляньте відео.
4. Попрацюємо над будовою твору.
Експозиція – стисла розповідь автора про події, які передували польоту до Акулячої бухти.
Зав´язка – Бен змушений взяти десятирічного сина з собою до Акулячої бухти.
Розвиток дії – політ до бухти, зйомка акул, очікування сина, поранення Бена.
Кульмінація – неймовірні зусилля, які докладаються батьком і сином для того, щоб вижити.
Розв´язка – успішне приземлення на аеродромі Каїра. Початок нових, справді родинних стосунків.
5. Перегляньте буктрейлер до твору.
6. Підберіть цитати до характеристики Бена і Деві. Випишіть їх у зошит.
7. Подивіться разом з батьками фільм, знятий за твором Дж.Олдріджа. Цікава і їхня думка.
09 листопада 2020 року
Тема: Друга світова війна у європейській поезії. К. І. Галчинський («Лист з полону», «Пісня про солдатів Вестерплятте» та ін.), А. Марґул‑Шпербер («Про назву концтабору Бухенвальд»). К.Симонов "Жди мене"
Завдання:
1. Прочитати уважно вірш К.Галчинського "Кохана моя, кохана" на стор. 77, дати письмову відповідь на питання: Як автор звертається до коханої? Знайдіть відповідні епітети, метафори й порівняння, виписати їх у зошит.
2.Вивчити напам"ять вірш К.Симонова "Жди мене"
3.Записати на телефон і вислати у вайбер.
Жди меня, и я вернусь.
Только очень жди,
Жди, когда наводят грусть
Желтые дожди,
Жди, когда снега метут,
Жди, когда жара,
Жди, когда других не ждут,
Позабыв вчера.
Жди, когда из дальних мест
Писем не придет,
Жди, когда уж надоест
Всем, кто вместе ждет.
Жди меня, и я вернусь,
Не желай добра
Всем, кто знает наизусть,
Что забыть пора.
Пусть поверят сын и мать
В то, что нет меня,
Пусть друзья устанут ждать,
Сядут у огня,
Выпьют горькое вино
На помин души...
Жди. И с ними заодно
Выпить не спеши.
Жди меня, и я вернусь,
Всем смертям назло.
Кто не ждал меня, тот пусть
Скажет:- Повезло.-
Не понять не ждавшим им,
Как среди огня
Ожиданием своим
Ты спасла меня.
Как я выжил, будем знать
Только мы с тобой,-
Просто ты умела ждать,
Как никто другой.
20 травня 2020 року
Тема: Контрольна робота №6 з теми "Сучасна література"
Контрольну роботу необхідно виконати до 20 травня 21:00
Код доступу 278215 відкривши посилання join.naurok.ua
Робота розрахована на 45 хвилин. Через цей час вона закриється. Проходимо один раз.
18 травня 2020 року
Тема: Гавальда А. «З5 кіло надії» Позакласне читання.
Можете подивитися фільм за посиланням: https://filmix.co/drama/117031-35-kilo-nadezhdy-2010.html або почитати книгу за посиланням: https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=8519
27 квітня 2020 року
Тема: Діана Вінн Джонс (1934-2011). «Мандрівний замок Хаула «Образ Софі, світ її мрій, бажань.
Самостійна робота.
22 квітня 2020 року
Тема:Діана Вінн Джонс (1934-2011). «Мандрівний замок Хаула «Образ Софі, світ її мрій, бажань.
Виконайте завдання на картках.Перша і третя картки - по три бала. 2, 4 і 5 - по два бали. Натискайте на кожну картку, вона відкривається у новому вікні, збільшучись при цьому. 2, 3 і 5 завдання можете виконувати, щоб було легше, в інтерактивному вигляді. Це знайдете нижче.
08 квітня 2020 року
Тема: Контрольна робота №5 з тем «Літературний детектив» і «Світова новела» (тестові завдання)
Інструкція:
1. До контрольної роботи не допускаються учні, які не виконали всі завдання з теми.
2. Контрольну роботу писати на окремому здвоєному листочку, щоб можна було потім вставити в ошит для контрольних робіт.
Восьме квітня
Дистанційна контрольна робота №5
з тем «Літературний детектив» і «Світова новела» (тестові завдання)
3. Варіант обираєте так, як сидите у класі.
І варіант
І-ІІ рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1б.)
1. Невеликий розповідний твір про якусь незвичайну подію з несподіваною розв’язкою – це:
а) оповідання;
б) притча;
в) новела.
2. Автором 273 новел та роману «Королі та капуста» є:
а) О. Генрі;
б) Г. Уеллс;
в) Р. Акутагава.
3. На кого був схожий художник Берман із новели «Останній листок»:
а) пророка Мойсея;
б) скульптора Мікеланджело;
в) пророка Іллю.
4. Укажіть засновника детективного жанру:
а) А. Крісті;
б) Е. По;
в) А. К. Дойл.
5. Назвіть, хто з названих письменників не працював у жанрі детективу:
а) А. Крісті;
б) Ж. Сіменон;
в) А. К. Дойл;
г) Е. По;
д) О. Генрі.
6. Прозовий твір з ускладненим сюжетом, побудований на розкритті загадкового злочину або на з’ясуванні таємничих обставин – це :
а) пригода;
б) фантастика ;
в) детектив.
ІІІ рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 2 б)
1.Установіть відповідність між персонажем твору та його вчинком:
1) Легран а) описав пригоди свого друга
2) Джупітер б) розгадав таємницю пергаменту
3) Ватсон в) не дозволив пограбувати банк
4) Шерлок Холмс г) не знав, де право та ліво.
2. Установіть послідовність подій:
а) Смерть лікаря.
б) Жахлива ніч.
в) Розмова Хелін Стоунер із Шерлоком Холмсом.
г) Ш. Холмс і доктор Ватсон у будинку лікаря.
3. Установіть відповідність між персонажем твору та його вчинком:
1) Джім а) продала своє волосся, щоб купити ланцюжок;
2) Берман б) намалював листок плюща;
3) Джонсі в) продав свого годинника, щоб купити гребінь;
4) Делла г) захворіла на пневмонію.
ІІ варіант
І-ІІ рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 б.)
1. Хто є автором новели «Чарівна крамниця»:
а) О. Генрі; б) Г. Уеллс; в) Р. Акутагава.
2. Який персонаж НЕ є героєм новели «Дари волхвів»:
а) Джонсі; б) Джім; в) Делла.
3. Шедевр художника Бермана:
а) Неаполітанська затока;
б) портрет Джонсі;
в) листок плюща.
4. Який із названих творів за жанром НЕ є новелою:
а) «Павутинка»;
б) «Золотий жук»;
в) «Чарівна крамниця».
5. Шерлок Холмс жив на:
а) Бейкер-стріт;
б) Крейвен-стріт;
в) Скотленд-ярд.
6. Назва маєтку, де розгорталися основні події в оповіданні «Пістрява стрічка»:
а) Стоук-Моран;
б) Мерріпіт-Хаус;
в) Саутсі.
ІІІ рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 2 б.)
1. Установіть відповідність між твором та його темою (ідеєю):
1) «Павутинка» а) жертва найдорожчим заради щастя іншого
2) «Чарівна крамниця» б) несхожість дитячого та дорослого поглядів на світ
3) «Останній листок» в) ідея про моральну справедливість
4) «Дари волхвів» г) здатність на самопожертву заради життя іншого
2. Встановіть логічні пари:
1) Ройлотт а) негр – слуга
2)Хелін Стоунер б) власник золотого жука
3) Джупітер в) відвідувачка Шерлока Холмса
4) Легран г) вітчим дівчат
3. Установіть послідовність подій у новелі:
а) Сью розповідає Берману про «химеру» Джонсі;
б) листок плюща висить на своєму місці;
в) Сью та Джонсі селяться у Гринвіч-Віллідж;
г) поява містера Пневмонії.
06 квітня 2020 року
Тема: Рюноске Акутагава .«Павутинка». Філософський зміст твору. Підтекст.
Вправа "Уважний читач"
Завдання. Прочитайте речення. Будьте уважні. Знайдіть і виправте помилки в кожному реченні. Відповіді запишітьу зошит.
1. Одного дня самотній Будда знічев’я походжав берегом річки Лотосів.
2. У раю був обід .
3. Той Кандата, великий імператор , за життя грабував людей, підпалював їхні поля й учинив чимало інших добрих справ .
4. Якось, мандруючи лісом, він побачив, як через дорогу повзе жучок .
5. Там, на дні пекла, у Крижаному озері борсався Кандата.
6. Вгледівши над головою павутинку, Кандата на радощах аж весело заспівав .
7. А тим часом купки грішників видиралися з темряви над Кривавим озером.
8. І Кандата щосили закричав: «Гей, грішники, чіпляйтеся міцніше і лізьте швидше вгору! ».
9. Але тої ж миті павутинка зненацька полетіла вгору, і Кандата, закрутившись дзиґою, швидко опинився в раю .
10. Обличчя Будди просвітліло , і він пустився йти далі.
11. Мабуть, добродушним здався йому Кандата.
12. У раю бралося до вечора .
- Чому павутинка райського павука названа «чарівною сріблястою ниткою»? Невже вона могла врятувати такого лихого грішника? (Вона дійсно мала б бути чарівною, щоб дістатися з раю до самого пекла (вона з’єднує ці світи в єдиний гіперпростір), і мати неабияку міць і силу, щоб витримати непомірну вагу грішників.
«Срібляста нитка» - у східних філософіях це нитка, яка тримає життя людини.
Порівняйте з міфами Давньої Греції (нитки, які пряли Мойри).
Павутинка-нитка - образ-символ:
на земному шляху Кандати лише одна добра справа;
нитка долі, один кінець якої - в руках людини, інший - у владі вищої сили, провидіння;
зв'язок між світами: рай - земля - пекло.
- Що вам відомо про символічне значення павука і павутини у світосприйнятті японців?
Цікаво знати!
Павук для японців (з позицій буддизму) - Великий Ткач, Творець світу, його центр; посередник між світами, простором і часом; символ мудрості; символ життя - пряде нитку Долі.
Павутина (з позицій буддизму) - символ сходження, підйому (синонімічні поняття - гора, хрест, драбина, дерево, ліана); нитка Доля, якою Великий Ткач (павук) прив’язує людей до павутини життя (минуле - теперішнє - майбутнє); символ скороминущості життя і плинності часу; спіраль, що уособлює собою творіння і розвиток.
Висновок: на відміну від християнства, в буддизмі навіть грішник має шанс на порятунок, завжди є надія припинити страждання. Цей шанс - справжнє диво (дивний збіг обставин, подій, ситуацій), дарунок долі, який випадає раз на віку, але в житті грішника має бути бодай одна добра справа.)
- Інше питання: чи зуміє людина скористатися цим шансом і зробити правильний вибір? Дізнаємося більше про грішника Кандату, щоб відповісти на це запитання.
- Чи можна фізичні страждання вважати спокутою гріхів? (Цього замало. Людина має щиросердно розкаятися; своєю смиренністю та покорою довести це, усвідомити свій гріх і захотіти його спокутувати.)
- Чиїми очима ми спостерігаємо за стражданнями Кандати у пеклі? Чому саме з цих позицій автор показує муки запеклого грішника? (Очима Будди: «Стоячи на березі озера Лотосів, Будда від початку до кінця стежив за цією сценою».)
- Чому страждання грішника-лиходія порівнюється з корчами жаби перед смертю? Чи спокутує свої гріхи Кандата? (Він розплачується за свої криваві гріхи. Його кара заслужена і справедлива. Але є й інший бік медалі, що, скоріше за все, вказує на небажання Кандати мінятися. Він був і залишається лиходієм, бридким, як жаба.)
- Лише один раз Кандата поглянув угору. Чи можна цю дію розцінювати як перший крок до спокути? (І так, і ні. Безперечно, погляд угору - це погляд, звернений до неба, у вічність. Можливо, це перше неусвідомлене прагнення до спокути, за якою - надія на порятунок. Але художня деталь «якось ненароком» свідчить скоріше про випадковість, неусвідомленість дій Кандати. І читач не вірить у зміни в Кандаті.)
- Чи здогадався лиходій, для кого призначено цю павутинку і за що? (Точної відповіді в тексті немає. Але він «на радощах аж сплеснув у долоні». Є можливість вибору. Більш того, цей негідник за земного життя звик виплутуватися із найгірших ситуацій.)
- Про який вибір йдеться? Чим павутинка, що звисає згори, є для Будди, і чим вона є для Кандати?
Образ павутинки у сприйнятті персонажів новели Рюноске Акутагави |
|
Павутинка у розумінні Будди |
Павутинка у розумінні Кандати |
усвідомлення та спокута гріхів |
можливість вибратися з пекла |
свідоме прагнення до змін |
«не доведеться страждати на Шпилястій горі і потопати в Кривавому озері» |
порятунок душі за добрі вчинки |
можливість опинитися в раю |
духовне сходження |
Перервана павутинка - неможливість духовних змін Кандати |
моральна відповідальність за свої дії |
порятунок від фізичних страждань |
- Чи справді павутинка, яку спустив із раю Будда, є порятунком, дає можливість втечі від страждань? Коли це може стати реальним? Чому читач не вірить у те, що Кандата покине пекло? Чому весь час, поки Кандата дереться вгору, читачеві самому хочеться розірвати рятівну павутинку? (Павутинка - лише підказка, шанс. Можливо, випробовування. Порятунок в руках самого героя, адже від себе не втечеш, і за будь-яких обставин доведеться відповідати за скоєне. Тепер лише від Кандати залежить, чи пройде він шляхом сходження, чи знайде він у собі сили боротися зі злом у собі в ім’я добра. Ми не віримо героєві. Він дереться нагору, щоб потрапити до раю!?.)
- Яка відстань від пекла до раю? Чи дійсно це «не одна тисяча рі»? Який підтекст приховано в цій художній деталі?
- Яким був підйом Кандати вгору? Чому це виявилося нелегкою справою? («такому лиходієві, як Кандата, до цього не треба було звикати». Він докладає лише фізичних зусиль для порятунку: «мерщій учепився», «відчайдушно почав дертися», спочатку лізе легко, невимушено, з явним задоволенням, адже це звична для нього справа, «та хоч як він силкувався», «зіп’явшись трохи», «втомився», «не міг рукою ворухнути». Спокута потребує зусиль не стільки фізичних, скільки душевних, духовних.)
- Чи розуміє це Кандата? (Ні. Навпаки, він переконаний, що вибереться із пекла й потрапить до раю.)
- Чому під час перепочинку Кандата поглянув униз? У чому полягає смислова символіка цього епізоду? (Грізне видовище пекла, відчай, біль і гнітюча тиша змушували Кандату, як й інших грішників, ціпеніти. Зараз же він «зраділим, як ніколи, голосом прокричав: «Наша взяла! Наша взяла!» Він подолав лише незначну частину шляху, але говорить так упевнено, наче досягнув бажаного. Кандату морок міцно тримає. Автор переконаний, що такого покидька не можна рятувати. Проте гуманізм просвітленого Будди не може навіть таку наволоч, як Кандата, позбавити шансу змінитися.)
- Чому саме в цю хвилину Кандата помітив інших грішників, що підіймалися вгору? Оцініть ідею авторського задуму. (Все життя Кандата ненавидів людей. Тому дану ситуацію можна розцінювати як випробовування на людяність та співчуття, милосердя.)
- Чому Кандата звертається до інших утікачів з пекла зі словами «Гей, грішники!» (Не вважає себе одним із них: «Гей, грішники!» - це всі інші, крім нього. Себе він уже причислив до праведників, місце яким - у раю. Мислить егоїстично: «Це моя павутинка. Хто вам дозволив чіплятися за неї?»)
- Чому обірвалася павутинка? Для кого з героїв це стало несподіванкою? Про що цей факт говорить читачеві? (Кандата не доклав жодних зусиль для свого порятунку, за що знову був відправлений у пекло. Здається, назавжди.)
- Чому обірвана павутинка так і продовжує висіти над пеклом? (Ниточка обірваної павутинки висить над пекельною безоднею як нагадування про інше, райське життя, про те, що право на прощення людина повинна відстоювати перш за все в поєдинку із собою, про те, що егоїзм - страшне зло, поки людина підвладна цьому злу, вона приречена на вічне пекло.)
- Чи могла вціліти павутинка? За якої умови? (Павутинка могла б уціліти, якби була укріплена добром.)
- Чи можна зміст новели вважати повчальним? Які ознаки притчі ви в ньому помітили? (Відповіді учнів узагальнюються і доповнюють схему-опору про особливості жанру, унаочнюють її прикладами з тексту.)
Висновок: новела Р. Акутагави «Павутинка» має притчовий характер. Тому її високий повчально-філософський сенс зрозумілий представникам будь-яких культурно-історичних формацій.
Поміркуйте!
1. Від кого (чого) залежить моральний злет або падіння людини? Як митець вирішує проблему моральної відповідальності?
2. Яким чином, за Р. Акутагавою, можна побачити справжнє обличчя людини?
Відповіді на ці два питання запишіть у зошит і вишліть мені.
Нижче я розмістила книгу. Натискайте на неї. Гортайте сторінки. Я створила її для вас.
23 березня 2020 року
Тема уроку: Герберт Джордж Уеллс .«Чарівна крамниця». Особливості дитячого світу в оповіданні. Роль елементів фантастики
1. Виконати тестові завдання.
1. Чарівна крамниця знаходилась:
а) на Ріджен-стріт,
б) на Оксфорд-стріт,
в) у Голборні,
2. Якби Джип мав «Чарівну пляшку», він показав би її:
а) мамі,
б) Джіссі.
3 Продавець дістав у себе з голови:
а) чудодійний ковпак,
б) скляну кульку,
в) колоду карт.
4. Напис на вивісці:
а) крамниця,
б) чарівна крамниця,
в) справжня чарівна крамниця.
5. Ім'я розбещеного хлопчика:
а) Джип,
б) Едвард,
в) Герберт.
6. Під капелюхом оповідача заворушився:
а) скуйовджений голуб,
б) невелике кошеня,
в) білий кролик.
7. Продавець відірвав від рукава:
а) кусючу гадину,
б) червоне чортеня,
в) чарівну курку.
8. До дня народження Джипа лишалося:
а) 2 дні,
б) 100 днів,
в) 7 днів.
9. Джип запропонував батькові погратися:
а) у квача,
б) у піжмурки,
в) з олов'яними солдатиками.
10. Продавець накрив хлопчика великим:
а) барабаном,
б) згортком,
в) капелюхом.
11. Джип отримав:
а) два пакунки,
б) п'ять пакунків,
в) чотири пакунки.
12. Незвичайна пригода трапилась:
а) 5 років тому,
б) півроку тому,
в) місяць тому.
2. Вирішити ребуси.
Все завдання надіслати у вайбері 0993062466
ДИСТАНЦіЙНЕ НАВЧАННЯ
16 БЕРЕЗНЯ 2020 року
Тема уроку: О.Генрі "Останній листок"
1. Прочитайте оповідання "Останній листок" у підручнику стор. 213-219
2. Домашнє завдання активне
Артур Конан Дойл "Пістрява стрічка"
Дистанційне навчання
10 лютого 2020 року
Контрольний твір за твором О.Гріна "Пурпурові вітрила" на одну з тем:
1. Мої враження від повісті О.Гріна "Пурпурові вітрила"
2. Віра в силу кохання в повісті О.Гріна "Пурпурові вітрила"
3 Над чим мене змусив замислитися твір О.Гріна "Пурпурові вітрила"?
Твір написати в робочому зошиті
https://learningapps.org/display?v=pbiz7k6rn19
Дистанційне нвчанння
1. Виготовити таймлайн (лінію часу) за біографією Діани Вінн Джонс.
2. Скласти 10 запитань за змістом твору "Мандрівний замок Хаула", записати в зошит.
Дистанційне навчання
1. Прочитати біографію Діани Вінн Джонс.
2. Прочитати "Мандрівний замок Хаула".
3. Подивіться фільм за посиланням
https://ukino.org/filmy-online/m/76681
Контрольна робота з теми
«Билини і балади»
І варіант
Початковий рівень ( 0,5 б.)
Знайдіть правильну відповідь
1. Які цикли билин ви знаєте?
а) Київський та Московський;
б) Новгородський та Житомирський;
в) Київський та Новгородський;
г) Львівський та Київський.
2. Кунігунда впустила на арену
а) хустинку; б) черевичок;
в) рукавичку; г) перстень.
3. Які випробування довелося подолати лицарю Делоржу з балади Шиллера «Рукавичка»?
а) битися з драконом;
б) стати до двобою з іншим лицарем;
в) вийти на арену до хижих звірів;
г) заспівати серенаду.
4. Чия відповідь засмутила короля Ліра?
а) Гонорелли;
б) Маріанни;
в) Регани;
г) Корделії.
5. Робін Гуд у народних баладах
а) грабіжник;
б) народний месник;
в) благородний розбійник;
г) мисливець.
6. Визначіть назву твору, з якого взято рядки.
а) Так врятувався народ безборонний, 1. «Вересовий трунок»
Так ми уникли неслави.
2. «ІлляМуромець і
Бачиш квітки? То дівчата і жони, Соловей Розбійник»
Змінені в білі купави. 3. «Світязь»
4. «Рукавичка».
б) Та раптом батько сину
Так голосно сказав:
«Я тут скажу всю правду —
Король щоб тільки знав.
в) «Король великий Франц сидів з пажами,
Оточений придворними, як псами,
А дами на балконі стали колом.
г) Як закричить він по-звіриному,
Як зашипить по-зміїному,
Так усі трави-мурави в’януть,
Усі квіти обсипаються,
А хто близько з людей,
Так всі мертві лежать.
Середній рівень (1 б.)
Дайте розгорнуту відповідь
1. Чим відрізняються народні казки від билин?
2. Визначте основну думку балади «Світязь». Які художні деталі її увиразнюють?
3.Чому старий бровар з балади Р.Л. Стівенсона відмовився розкрити секрет виготовлення трунку?
Достатній рівень ( 1,5 б.)
1. Дати визначення жанру «балада», виявити характерні ознаки балади як жанру.
2. Які чесноти народного героя втілено в образі Іллі Муромця?
Високий рівень (3 б.)
(10-12реч.)
1. Висловіть своє судження на тему "Хто з героїв балад мені найбільше сподорбався і чому?". Аргументуйте, наводячи приклади з прочитаних творів.
ІІ варіант
Початковий рівень ( 0,5 б.)
Знайдіть правильну відповідь
1. Княжна-світязянка попросила у Бога:
а) щоб усі жителі перетворилися на квіти;
б)щоб під ворогами розверзлася земля;
в) убити їх громом чи забрати під землю;
г)щоб князь повернувся і захистив їх.
2. Ілля Муромець не поїхав до Києва об’їзною дорогою, тому що:
а)побоявся далекої відстані;
б)захотів розчистити пряму дорогу від ворогів;
в)прагнув скоріше потрапити до князя на бенкет;
г)хотів зустрітися з дівчиною біля річки Смородини.
3. У баладі «Вересовий трунок» Р.Л. Стівенсона утверджується ідея:
а)захисту природи;
б)дотримання морально-етичних законів;
в)великої ролі мистецтва в житті людини;
г)волі, патріотизму, честі.
4. Робін Гуд у народних баладах:
а )грабіжник;
б)народний месник;
в)благородний розбійник;
г)мисливець.
5. Балада «Рукавичка»
а) належить Ф.Шиллеру;
б) змальовує два світи: світ вельмож і світ звірів;
в) знайомить нас із Кунігундою і Делоржем;
г ) закінчується весіллям головних героїв.
6. Поєднайте назву твору та країну
1. «Ілля Муромець та Соловей Розбійник» а) Польща
2. «Вересовий трунок» б) Франція
3. «Рукавичка» в)Англія
4. «Робін Гуд» г) Київська Русь
5.«Світязь» д) Німеччина
6.«Король Лір і його дочки» є)Шотландія
Середній рівень (1 б.)
1. Хто і чому дав героєві нове ім’я — Робін Гуд?
2. Яку ідею проголошує Ф.Шиллер у баладі ,Рукавичка»? Обґрунтуйте свою думку.
3. Охарактеризувати короля Ліра з однойменної англійської балади.
Достатній рівень ( 1,5 б.)
1. Дайте визначення жанру «билина», назвіть характерні ознаки билини як жанру.
2. Як Регані та Гонореллі вдалося переконати батька у своїй любові до нього?
Високий рівень (3 б.)
1. Висловіть своє судження на тему "Хто з героїв балад мені найбільше сподорбався і чому?". Аргументуйте, наводячи приклади з прочитаних творів.